Омельченко про підсумки роботи енергетичної галузі України


Досягнення

1. НАК “Нафтогаз України”, попри постійні обстріли газовидобувної інфраструктури, зміг накопичити й законтрактувати достатній обсяг газу для проходження опалювального сезону. 

2. Рішення української влади із непродовження контракту із Газпромом (або посередниками) на транзит російського газу зменшило на 44% його експорт до ЄС на 44% та перетворило монополію у глибоко збиткову компанію. З 2027 р. ЄС вирішив повністю відмовитися від російського газу. 

3. Розкриття НАБУ агентурно-корупційної мережі в енергетиці (справа Міндіча) надало шанс на перезавантаження державного управління та регулювання сектору за принципами ЄС. Запущена реформа корпоративного управління та зміни у НКРЕКП

4. Динамічно розвивався сектор відновлювальних джерел енергії. Збудовано 300 МВт вітрових, 2000 МВт сонячних електростанцій та 200 МВт систем накопичення енергії. 

Читайте також: Економіка України: підсумки 2025-го і перспективи 2026-го років

5. Попри небачені масовані обстріли енергетичної інфраструктури, вдалося зберегти цілісність енергетичної системи України. Ворог не зміг досягнути своєї мети у цьому питанні. 

6. Падіння цін на нафту на міжнародних ринках разом зі збільшення ефективності Силами оборони України вражень НПЗ та експортної інфраструктури призвело до скорочення доходів бюджету РФ на 25% від даної галузі.

Розчарування року

1. Продовжився транзит російської нафти українською гілкою нафтопроводу “Дружба” до Словаччини та Угорщини. Цей маршрут за логістикою є найприбутковішим для російських нафтових компаній. 

2. Значно зросли борги на ринках електричної енергії та природного газу.  

3. Посилилася ринкова влада групи найбільших мереж у секторі нафтопродуктів, що сприяло необґрунтованому зростанню цін на моторне паливо.

4. Відсутність довгий час затвердженого міністра енергетики стримує очищення сектору від корупційних елементів, гальмує проведення необхідних реформ та послаблює координацію у питанні відновлення пошкоджених об’єктів. 

5. Відсутність адекватної антимонопольної політики в інтересах споживачів.

Джерело

Про автора. Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.