Путін на війні в Ірані заробив майже $30 млрд


Про це йдеться в матеріалах росЗМІ.

Війна на Близькому Сході тимчасово принесла Росії додаткові мільярди, але не стала порятунком для її економіки. У другому кварталі експортна виручка РФ зросла до $125,7 млрд — на $28 млрд, або 27%, більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Головним чинником стало різке подорожчання сировини через скорочення світових поставок, зокрема після закриття Ормузької протоки. Найбільше Росія виграла на нафті: середня ціна Urals у другому кварталі сягнула $82 за барель, що приблизно у півтора раза більше, ніж роком раніше.

Паралельно зріс і фізичний обсяг експорту. Додатковий попит виник через дефіцит нафти, а поставки продовольства збільшилися завдяки значним запасам зерна та розширенню експортних квот.

Однак нафтовий бонус виявився короткостроковим. Вже влітку ситуація змінилася: через удари українських дронів виробництво нафтопродуктів у РФ у липні впало на 21% у річному вимірі, після чого влада заборонила їхній експорт. Загальний російський експорт нафти й нафтопродуктів скоротився на 5%.

Ще одна проблема — зміцнення рубля. Додатковий приплив валюти підштовхнув курс майже до 70 рублів за долар, через що висока ціна на нафту принесла бюджету менше вигоди. У січні-липні нафтогазові доходи російського бюджету виявилися на 17,8% нижчими, ніж роком раніше.

Тож майже $30 млрд додаткової експортної виручки не перетворилися на стійке економічне зростання. Експерти вважають ефект від високих цін на сировину тимчасовим: Росія дедалі більше ізолюється від світових ринків, тоді як її ключовий експорт — нафта й газ — залишається під санкційним тиском.

 

  • 15 серпня росЗМІ повідомляли, що російська влада запевняє, начебто ситуація з пальним нормалізується, проте черги на заправках у РФ знову зростають, на багатьох АЗС немає бензину, а регіони повертають обмеження на його продаж.