
Про це повідомила організація Environment People Law (EPL)/Екологія-Право-Людина (ЕПЛ)
“ДІАМ закриває очі на незаконне будівництво ВЕС на Полонині Руна: перевірки не буде. ЕПЛ отримала відповідь від комісії Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ), у якій офіційно відмовлено у проведенні позапланової перевірки забудови ВЕС на Полонині Руна”, – повідомляють в організації.
У червні організація “Екологія-Право-Людина” подала скаргу, в якій вказала на фактичне будівництво ТОВ “ВП Полонина Руна -1” фундаментів під вітряки без висновку з оцінки впливу на довкілля (ОВД), без дозволів на виконання робіт, а також із свідомим заниженням класу наслідків до СС1 замість СС2 або СС3. Тепер ЄПЛ отримала лист за підписом голови ДІАМ Олександра Новицького, у якому вказало, що “Рекомендації щодо обґрунтованості позапланової перевірки та необхідності її проведення відсутні”.
Читайте також: Як енергетична компанія з Краматорська знищує високогірні Карпати, масово забудовуючи їх вітровими електростанціями
“Тим часом на полонині Руна на місцях проведення будівельних робіт вже знищено рослинний покрив, грунтовий покрив та поверхневі відклади, порушено рельєф території, збільшено ризики ерозійних та зсувних процесів. Нанесено шкоду високогірним природним комплексам, відновні властивості яких, через несприятливі погодні умови в горах вкрай низькі та повільні. Знищено бурі гірсько-лісові ґрунти та дерново-буроземні ґрунти, занесені до Переліку особливо цінних груп ґрунтів”, – кажуть в організації.
Безпосередньо до місць зведення вітряків прилягають заповідні території загальнодержавного значення – загальнозоологічний заказник “Турʼє-Полянський” та орнітологічний заказник “Соколові Скелі”, а також пралісові ділянки, що становить значну небезпеку для тваринного населення цих територій, особливо для птахів та рукокрилих, оскільки вони можуть загинути від зіткнення з вітряками або баротравми.
“Особливе обурення викликає позиція представників забудовника, які під час засідання Комісії при ДІАМ наполягали на тому, що фундаменти є окремим об’єктом будівництва, незалежним від самої вітроелектростанції. Проте у поданих повідомленнях про початок будівельних робіт чітко зазначено, що мова йде про будівництво фундаментів саме під вітрові електроустановки, із відповідним кодом ДКБС — “споруди підприємств електро- та теплоенергетики”. Це виключає можливість їх розгляду як самостійних об’єктів, що не підпадають під процедуру ОВД”, – наголошують у ЕПЛ.
Екологи та правозахисники зазначають, що відмова ДІАМ реагувати на такі факти ставить під сумнів незалежність цього органу
Читайте також: Найбільшу полонину українських Карпат Руну знищують понад 30 кілометрів автодоріг для інфраструктури під незаконні вітряки
“В умовах, коли знищуються цінні високогірні екосистеми Українських Карпат і порушуються права громадськості, інституційна бездіяльність виглядає як толерування незаконного будівництва. Водночас згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, рішення комісії за результатами звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення містобудівного законодавства оформляється у формі висновку. Ми очікуємо на висновок комісії, та інформуватимемо вас про подальший розвиток питань щодо будівництва ВЕС на полонині Руна”, – додають в організації.
Водночас видання zakarpattya.net.ua повідомляє, що колективне звернення щодо забудови Руни було зареєстроване в Офісі Генпрокурора 30 червня (вх.№ 163600-25) і скеровано на розгляд керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генпрокурора Бориса Індиченка. Це звернення, ініційоване громадськістю Закарпаття, зібрало понад 500 підписів всього за 3 доби. Серед вимог – зупинити злочин на полонині Руна (Рівна) та звільнити очільника закарпатської екопрокуратури Івана Форгачі, який злочинно бездіє.