«Втрачені десятиліття»: на Заході розповіли, хто знищує Україну

Сьогодні в українській економіці домінують обмежені кола олігархів, які співпрацюють з правлячим істеблішментом.

Економіка підірвана неефективністю і корупцією. Державні підприємства продовжують висмоктувати державний бюджет, збагачуючи тих, хто їх контролює. Монопольні практики досі присутні у багатьох секторах, а конкуренція обмежена

Про це йдеться з статті професора Карлтонського університету. Бейза Калимона на Atlantic Council

До цього часу Україна вже мала б стати успішною країною зі середніми доходами. Але замість цього вона серед найбідніших в Європі. Українці лише трохи багатшими, ніж жителі Молдови. З дня проголошення незалежності діаспора пильно з інтересом стежила за розвитком своєї історичної батьківщини.

Після розпаду СРСР були великі очікування на те, що економічна стагнація, насаджена Україні комуністичною системою, залишиться в минулому. З огляду на багаті природні ресурси і людський потенціал, здавалося, що вона дуже швидко перетвориться в благополучну європейську країну.

Однак, поки інші країни, які позбулися «залізної завіси», змогли істотно поліпшити стандарти життя і інтегруватися з Європою, Україна продовжує жити в стагнації. Її стандарти життя, які раніше не відрізнялися від ситуації в Польщі, Словаччини і країнах Балтії, сильно відстали.

Українська діаспора теж в цьому винна. Її погляди були помилковими і контпродуктівнимі, коли мова йшла про необхідність рухати українську економіку вперед.

Увага з 1991 року до сьогоднішнього дня було головним чином зосереджене на екзистенційне загрозу, яку Росія представляє для України. Ця загроза реальна і після Майдану: вона вилилася в відкриту російську агресію, частинами якої стала анексія Криму та вторгнення на Донбас.

Разом з тим, ігнорувалися ключові фактори, які заважали розвитку України і теж були екзистенційними і не менш реальними. Діаспора постійно «обстрілювалася» заявами про те, що «економічні реформи потребують часу», а «прогрес був досягнутий». Правляча еліта України десятиліттями робила подібні заяви, щоб приховати масштабне привласнення багатства меншістю.

Цей процес почався ще при першому президентові Леоніді Кравчуку, який дозволив «червоним диктаторам» провести внутрішню приватизацію. Всі продовжилося за часів правління Леоніда Кучми, під чиїм крилом з’явилися нинішні олігархи.

Наступний президент Віктор Ющенко дуже мало зробив для змін, хоча провів кампанію під гаслом «Бандитам – тюрми». Клептократія і некомпетентність досягли піку за часів президентства Віктора Януковича, який привласнив великі багатства за рахунок національної економіки.

На жаль, контроль над економікою з боку окремих людей триває і за Петра Порошенка, незважаючи на прекрасний гасло «Жити по-новому» і численні обіцянки побороти корупцію.

Протягом усіх цих втрачених десятиліть українська діаспора була слухняною, поки окремі кола грабували українську економіку. Ми брали участь в нескінченних конференціях про «реформи», організованих новими елітами, які їх же і блокували. Ми розважали місії функціонерів, які добре знали причини, за якими інвестори дуже неохоче підходили до вкладення капіталу.

Ми лобіювали в іноземних урядах і інститутах надання підтримки, незважаючи на ризик привласнення коштів елітами. Ми закривали очі на очевидну економічну несправедливість в країні заради «стабільності» та марних надій на «істотний прогрес».

А тим часом, сусідні країни прийняли політичні підходи, які суттєво покращили життя їх громадян. Сьогодні в українській економіці домінують обмежені кола олігархів, які співпрацюють з правлячим істеблішментом.

Економіка підірвана неефективністю і корупцією. Державні підприємства продовжують висмоктувати державний бюджет, збагачуючи тих, хто їх контролює. Монопольні практики досі присутні у багатьох секторах, а конкуренція обмежена. Регуляторні органи затверджують ціноутворення відповідно до потреб домінуючих бізнес-інтересів.

Земельна реформа заблокована на користь аграрних магнатів. Навіть військовий бюджет розпорошується через корупцію в закупівлях. Реформування та очищення банківського сектора супроводжувалося потужним привласненням державних коштів власниками приватних банків.

Виборці не дурні. Як показують опитування, рейтинг підтримки уряду і президента вимірюється однозначними цифрами. На жаль, недобросовісні політики користуються цією некомпетентністю, просуваючи популістські політичні підходи замість справжніх реформ.

Боротьба з ендемічною корупцією повинна стати ключовою реформою, адже корупція гальмує будь-який економічний прогрес. Потрібен справжній незалежний Антикорупційний суд. Переслідування антикорупційних активістів і атаки проти НАБУ потрібно зупинити теж.

Джерело

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з авторською.