Що означає проукраїнська позиція Трампа та інші акценти світових ЗМІ 9 липня


Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 9 липня.

Що означає обіцянка Трампа дати зброю Україні та хто стоїть за паузою в озброєнні 

Трамп і Путін, фото: gettyimages

 

Після того, як президент Дональд Трамп пообіцяв відновити поставки зброї Україні та розкритикував Путіна, сказавши, що той, хоч завжди мило говорить, але каже нісенітниці, виникло питання, чому минулого тижня Пентагон раптово припинив поставки озброєння?

Джерела CNN повідомляють, що міністр оборони США Піт Хегсет не повідомив Білий дім, перш ніж минулого тижня санкціонував призупинення поставок зброї до України, що викликало в адміністрації труднощі у розумінні причин зупинки та пояснення рішення Конгресу та українському уряду.

У вівторок президент Дональд Трамп заявив журналістам, що не несе відповідальності за цей крок і не знає, чому так сталося. 

“Цей епізод підкреслює часто хаотичний процес формування політики в адміністрації Трампа, особливо за часів Хегсета в Міністерстві оборони. За словами джерел, ця пауза була вже другим випадком цього року, коли Хегсет вирішив зупинити постачання американської зброї до України, заставши високопосадовців національної безпеки зненацька”, – відзначають у CNN.

Вперше це сталось у лютому, і рішення було швидко скасовано, так само як цього разу, коли Трамп оголосив, що поставки зброї продовжаться попри те, що Хегсет підписав угоду про паузу.

Спеціальний посланець США з питань України, генерал у відставці Кіт Келлог, та державний секретар Марко Рубіо, який також є радником Трампа з національної безпеки, також не були заздалегідь повідомлені про паузу та дізналися про неї з повідомлень преси. Прессекретар Пентагону Кінгслі Вілсон заявив CNN, що “міністр Хегсет забезпечив президенту основу для оцінки поставок військової допомоги та оцінки існуючих запасів”, також кажучи, що “ці зусилля були скоординовані в уряді”.

У виданні додають, що багато боєприпасів вже перебувають у Польщі та можуть бути швидко передані до Києва. Цей пакет зброї був виділений попередньою адміністрацією і вже був у дорозі до України, коли його було зупинено. У п’ятницю під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським Трамп применшив свою роль у рішенні зупинити потік зброї, повідомляє CNN.

Однак Пентагон лише пізно ввечері понеділка оголосив, що відновить поставки за вказівкою президента – після того, як Трамп публічно заявив раніше ввечері, що українцям потрібна оборонна зброя для самозахисту.

За словами джерел, Трамп тепер, видно, менш схильний “дати Росії перемогу на цей час”. Останніми тижнями він розлютився на лідера Росії Володимира Путіна, оскільки стає дедалі очевиднішим, що Путін не бажає брати реальної участі у мирних переговорах з Україною.

“Путін кидає нам багато нісенітниці”, – сказав Трамп у вівторок. “Хочете знати правду? Вона завжди дуже мила, але виявляється безглуздою”.

Європейський чиновник повідомив CNN, що розчарування Трампа Путіним було очевидним під час саміту НАТО в Нідерландах минулого місяця, і що, на їхню думку, призупинення поставок зброї до України “справді не було пов’язане” з Трампом.

Рішення Пентагону призупинити поставки зброї, включаючи ракети-перехоплювачі Patriot та артилерійські боєприпаси, відбулося після того, як Трамп минулого місяця під час поїздки на саміт НАТО попросив Хегсета надати йому оцінку арсеналів США, повідомило CNN одне з джерел. Іран та Ізраїль бомбардували один одного, і Трамп хотів бути впевненим, що американські війська в регіоні мають достатньо боєприпасів для самозахисту в разі потреби.

Джерела AP повідомили, що Трампа заскочив зненацька раптовий крок Пентагону щодо призупинення поставок зброї Україні. 

“Хегсет та його команда знову погано послужили нації, поставивши президента в незручне становище та продемонструвавши брак рішучості щодо Росії. Найкращим виправленням було б для Трампа знову залучити Сполучені Штати до справи України – збільшити поставки зброї до Києва, а не просто відновити підтримку США до попереднього рівня”, – пишуть у The Washington Post

Журналісти New York Times зауважують, що розворот Трампа щодо зброї “вселяє в українців надію, але водночас і обережність”, адже всі добре розуміють, якою нестабільною є політика президента США.

“Питання, яке стоїть перед нами, полягає в тому, чи виявиться сьогоднішня зміна Трампа такою ж швидкоплинною, як і раніше. Можливо. Але є ознаки того, що це може бути не так. Адже, схоже, що президент починає усвідомлювати, що його цілі в Україні несумісні з цілями Путіна. Вибір сторони у війні в Україні – це не лише питання моралі; це також питання реальної політики. І, можливо, цей останній розрахунок, який набагато важливіший для Трампа, змінюється”, – вважають у CNN

А у New York Post відзначають, що Путін не здасться, якщо його не змусять до цього.

“А це означає, що потрібно озброїти Україну не лише оборонною зброєю, а й такою, яка може завдати достатньої шкоди, щоб Путін захотів укласти угоду. Жорсткіші санкції також можуть допомогти. Двопартійний законопроєкт у Конгресі запровадить широкі нові обмеження на торгівлю з Росією, включаючи 500% тариф для будь-якої країни, яка купує російську енергоносії. Це мало б велике значення, і три чверті виборців Трампа підтримують жорсткіші санкції”, – пишуть у виданні. 

У Politico кажуть, що законопроєкт, спрямований проти Росії з новими суттєвими санкціями, набирає обертів у Сенаті, а ключовий сенатор-республіканець у вівторок заявила, що президент Дональд Трамп тепер підтримує цей закон.

“Ми рухаємося”, – сказав сенатор Ліндсі Грем, автор законопроєкту, додавши, що Трамп “сказав мені, що час рухатися, тому ми збираємося рухатися”.

Це може призвести до того, що давно відкладений законопроєкт буде внесений на розгляд пізніше цього місяця, відзначають у виданні.

ЄС готується надати Україні ще 100 млрд євро в обмін на реформи 

У Bloomberg  написали, що ЄС пропонує Україні 100 мільярдів євро у наступному бюджетному проєкті. У виданні відзначають, що європейці розглядають можливість створення фонду на 100 мільярдів євро для підтримки України, оскільки війна з Росією не показує ознак закінчення.

Цей фонд може бути частиною наступного семирічного бюджету ЄС, виплати якого розпочнуться у 2028 році для підтримки стабільної фінансової допомоги Україні.

“Нова схема фінансування буде відповідати існуючій моделі, за якою Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, надає допомогу Україні через гранти та дешеві позики. Більшість виплат пов’язані з реформами, які український уряд має провести, щоб стати членом ЄС”, – зауважують у виданні. 

До цього моменту ЄС вже надав Україні майже 160 мільярдів євро підтримки з початку вторгнення Москви три з половиною роки тому і зараз оцінює варіанти забезпечення фінансування на наступний рік.

Чи настав вже кінець панування дронів 

дрони

фото: Боратинська сільська рада

 

У Politico опублікували колонку Марка Т. Кіммітта – бригадного генерала армії США у відставці, який також обіймав посаду помічника державного секретаря США з політично-військових питань. Він пише, що скоро буде “кінець панування дронів”.

Він зауважує, що у травні 2025 року ізраїльська компанія Rafael Advanced Defense Systems підтвердила використання потужних лазерних систем Iron Lite у бойових діях, які успішно перехопили десятки ворожих цілей. Ці системи, завдяки високій ефективності, низькій вартості та масштабованості, разом з іншими технологіями протидії безпілотникам (C-UAS), що розробляються у світі, свідчать про завершення короткої ери домінування дронів. 

У 2022 році дрони стали символом війни в Україні, знищуючи російські танки та зміцнюючи моральний дух і міжнародну підтримку завдяки ефектним відеокадрам. Військові аналітики вважали дрони революційною зброєю через їхню дешевизну, чисельність і складність ураження. Однак поле бою швидко адаптувалося. Російські війська вдосконалили тактику, використовуючи раннє виявлення, маскування, радіоелектронну боротьбу та додаткову броню. Водночас ринок C-UAS стрімко зростає: численні компанії розробляють різноманітні рішення, від лазерів до систем на основі штучного інтелекту (ШІ). Останні дозволяють ефективно протистояти роям дронів і ракет, які перевантажують ручні системи оборони. 

Наприклад, атаки хуситів, “Хезболли” та Ірану показали, що захист від масованих ударів дронів є дорогим, але ШІ-дрони та наземні лазери можуть стати доступним і ефективним рішенням.

Дрони не втратили актуальності, але їхня “непереможність” залишилася в минулому. Вони відіграють важливу роль в Україні, де допомогли зупинити російську агресію, але не змінили фундаментально характер війни. У майбутньому ШІ-дрони, подібно до авіації XX століття, можуть виконувати розвідувальні, ударні чи захисні функції, доповнюючи або заміщаючи пілотовану авіацію. Проте, як і будь-яка зброя, їхня перевага тимчасова, а перемога залежить від уміння командирів ефективно використовувати всі доступні технології, підсумовує бригадний генерал армії США у відставці. 

Читайте також: Чи дійсно мобілізація під загрозою: про що свідчить нова російська тактика ударів дронами по ТЦК. Пояснюємо